+421 915 248 188

experti na pokožku

Najčastejšie kožné ochorenia

S niektorou formou kožného ochorenia sa stretne každý z nás. Môžete sa u vás prejaviť ak máte dedičnú predispozíciu, autoimunitné zmeny, infekciu, alergie, degeneráciu, alebo
sa nesprávne staráte o svoju pokožku.

Atopická dermatitída

Známejšia je pod názvom ekzém, alebo atopický ekzém. Prejavuje sa zapálenou, suchou, začervenanou kožou, najmä v záhyboch na tele. Častejšie sa s ním stretávame u malých detí, najmä na tvári a lícach. Môže sa však vyskytnúť aj v dospelosti ako neurodermatitída, kedy sa môže objaviť aj v oblasti genitálií, vo vlasovej časti hlavy. Atopický ekzém je súčasťou atopického terénu, kde sa môže rozvinúť alergia na vzdušné a potravinové alergény. Často ho sprevádza astma. Je asociovaný aj s vitiligom a celiakiou . Svrbenie je markantnejšie ako kožný prejav, pacienti nemôžu spať, deti sa nevedia sústrediť. Stres a pot znásobujú kožné prejavy. Často dochádza k sekundárnym bakteriálnym a vírusovým infekciám v mieste ekzému. V našej ambulancii máme už 6 rokov skúsenosť s liečbou ekzému cielenou modernou terapiou blokátormi JAK -ináz, v rámci klinických skúšaní. Vďaka tejto terapii dochádza k rýchlemu ústupu svrbenia a skoro k úplnému vyhojeniu kože a návratu pacienta do zlepšenej kvality života. V rukách skúseného dermatológa, ktorý manažuje liečbu je takýto výsledok pre pacienta malým zázrakom. Hlavne po dlhých rokoch recidív a každodenného natierania sa. Od leta 2023 je táto liečba hradená poisťovňami.

Psoriáza

Je to chronické zápalové autoimunitné ochorenie. Prejavuje sa červenými ložiskami s pevne lipnúcimi striebristo-belavými šupinatými ložiskami na koži na kolenách, lakťoch ale aj na dlaniach , vo vlasoch a na nechtoch. Je zväčša dedičná, trpia ňou ľudia s oslabenou imunitou po infekciách, so zlou životosprávou. Považuje sa aj za chorobou súčasnej doby. Často ju totiž vyvolá stres. Psoriáza je súčasťou metabolického syndrómu. Psoriatici často mávajú postihnuté kĺby , vysoký tlak, zvýšený cholesterol , subjektívne cítia svrbenie, znižuje sa ich kvalita života a trpia rôznymi stavmi úzkosti až depresie. V súčasnosti modernou biologickou liečbou vieme pomôcť pacientom až do vyliečenia kože, zlepšiť ich kvalitu života a zastaviť degeneračné procesy autoimunitného ochorenia. Celosvetovým trendom je nastúpiť túto liečbu čim skôr a v moderných krajinách je cieľom úplne vyhojenie kože.

Akné

Je najčastejším kožným ochorením a je pravdepodobné, že ste ním trpeli v období dospievania. Môže pretrvávať až do dospelosti. Je ochorením mazovej žľazy jej zväčšením a následnou nadmernou produkciou mazu, premnožením baktérií. S tmavými uhrami a hnisavými vyrážkami sa najčastejšie stretávame na krku, chrbte, tvári a v oblasti dekoltu. Vo väčšine prípadov akné zmizne samé. Liečia sa len závažné formy akné, ktoré sa po puberte nestratia. Závažné druhy akné, ktoré sa hoja jazvami, si vyžadujú starostlivosť dermatológa. Je maximálne nevhodné ich doma vytláčať, aby po ňom nevznikali rôzne trvalé zmeny, ktoré sú často celoživotné. Vyžaduje sa dostatočná každodenná hygiena pleti. Nie je vhodné používať mastné krémy a treba sa vyhnúť aj slneniu.

Rosacea

Je to chronické ochorenie, ktoré sa prejavuje najmä na tvári. Prvé prejavy sa začínajú objavovať po 30. roku života. Postihuje rovnako ženy aj mužov. Pleť je začervenaná, citlivá a vyskytujú sa na nej rozšírene cievky, koža hrubne, môžu sa tvoriť až hnisavé a zapálené vyrážky. Závažným stavom je phima, zhrubnutie končeka nosa, alebo brady. Pokožka je mimoriadne citlivá na dotyk. Ide o genetickú predispozíciu s dysreguláciou imunity, cievneho a nervového systému . Spúšťačom môže byť pobyt na slnku, korenené a horúce jedlá, reakcia na kozmetiku alebo stres, striedanie tepla a zimy. Zaujímavé je, že rosaceou trpia len dospelí.

Seborea

Je tak isto chronickým ochorením s genetickou poruchou mazotoku, prejavujúcim sa hlavne
v predilekčnej lokalite oblasti vlasov, v strede čela , v obočí , alebo strede trupu. Na povrchu kože sa v teréne seborei premnožujú nepatogénne lipofilné kvasinky. Obrazom seborei sú ružové ložiská, žltohnedé, mastné, svrbiace šupiny. Na rozdiel od mykózy je neprenosná. Tak, ako u mnohých chorôb, na vine môže byť aj nezdravý životný štýl a stres.

Pigmentové škvrny

Príčinou hyperpigmentácie, je nadmerné slnenie, výsledný stav hojenia zápalov a poranení, užívanie fototoxických liekov, tehotenstvo, či iné hormonálne zmeny. Škvrny sú tmavšie ako odtieň pleti a môžu mať rôzne veľkosti a tvary. Najčastejšie sa objavujú v trvalo exponovanej časti tela a tam, kde je telo vystavené UV žiareniu, teda na tvári, krku, v dekolte a na rukách.

Nádory kože

Môžu byť zhubné (melanóm, bazaliom, spinaliom) alebo nezhubné (fibrómy, keratózy) obsahujúce pigment, alebo bez pigmentu. Ich základná diagnostika je DERMATOSKOPIA – FotoFinder, na základe ktorej sa rozhodne ďalší postup a liečba.

Hubové vírusové a bakteriálne infekcie.

Mykózy sú hubovité ochorenia kože, ktoré najčastejšie napádajú nechty rúk, ale predovšetkým nôh, ale aj potivé časti tela. Jedná sa o nákazlivé ochorenie, preto je veľmi dôležitá prevencia a v prípade ochorenia aj dôsledná hygiena. Mykóza vzniká vo vlhkom a teplom prostredí, napr. u športovcov, ale aj u ľudí s poruchami prekrvenia nôh u starších pacientov . Medzi vírusové ochorenia kože patria najčastejšie herpetické ochorenia. Buď jednoduchý herpes pier, alebo genitálny herpes a výnimočne aj pásový herpes. Medzi vírusové ochorenia patria aj vírusové bradavice, molusky. Bakteriálne ochorenia sú často sekundárnou infekciou kože, ktorá stráca svoju bariérovú funkciu. Zdrojom je najčastejšie zlatý stafylokok, alebo pyogénny streptokok. Prejavujú sa medovožltými, alebo zelenkastými chrastami.

experti na pokožku

Najlepší špecialisti vo svojom odbore

Spolupracujeme s najlepšími špecialistami v odboroch chirurgie, onkológie, detského lekárstva, psychológie a imunológie. Manažujeme nášho pacienta tak, aby sa dostal ku kvalitnej komplexnej liečbe svojho zdravotného problému.